Dijitalde güvenli iletişim uygulamaları

Dijital platformlarda çevrimiçi olmak iletişim kurmak demektir. Akıllı telefonunuzda bir uygulamayı veya bilgisayarınızda tarayıcıyı başlattığınızda internette iletişim kurmaya başlarsınız. 

Akıllı telefonunuzdaki uygulamalar veya kullandığınız tarayıcılar çevrimiçi aktivitelerinizi takip ediyor olabilir. Aslında kullandığınız internet hizmetinin sağlayıcısı cihazlarınıza atadığı internet protokol (IP) adresi ile sizi takip ediyor. 

Dijital dünyada kişisel verilerinizin siber saldırganların veya üçüncü parti şirketlerin eline geçmesini engellemek için bazı uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Güvenli iletişim için öncelikle iletişiminizi şifreli gerçekleştirebilirsiniz. 

VPN (Sanal Özel Ağ)

Wi-Fi iletişiminizi şifrelemek için VPN kullanabilirsiniz. VPN, bilgisayar gibi cihazlar arasında şifreli iletişim imkanı sağlayan sanal özel bir ağdır. VPN programları anonimlik elde etmek ve IP adresini gizlemek/değiştirmek amacıyla kullanılır. 

VPN programları farklı konumlarda sunuculara sahiptir. Bu sunucuların herhangi biri üzerinden internete bağlanma şansı sunar. VPN programından bir sunucu seçtiğinizde ve programı aktifleştirdiğiniz ne olur? Bilgisayarınızın internet bağlantısı o sunucu üzerinden gerçekleşir. IP adresiniz gizlenir ve bağlandığınız sunucunun IP adresini kullanırsınız. Veri iletişiminiz şifrelenir. 

VPN şifrelemesi nasıl çalışır? VPN kullandığınızda çevrimiçi hareketleriniz ağ üzerinden görülemez. İnternet servis sağlayıcınız (İSS) artık aktivitelerinizi göremez. Okul, kütüphane, havaalanı veya alışveriş merkezinde bağlanılan ortak Wİ-Fi ağlarına bağlandığınızda İSS harici ağ operatörü de aktivitelerinizi görebilir. VPN programları çevrimiçi hareketlerinizi şifreler. İSS veya ağ operatörü online olarak ne yaptığınızı VPN kullandığınızda göremez. 

VPN programları şifresiz ortak Wi-Fi ağlarda sizi ortadaki adam (Mitm) saldırılarından korur. Örneğin, havaalanında bağlandığınız şifresiz Wi-Fi ağında siber saldırgan şifresiz iletişiminize kolayca sızabilir. Telefon veya bilgisayarınız siber saldırgan tarafından ele geçirebilir, mağdur olabilirsiniz. VPN programı ile iletişiminiz AES 256-bit gibi ileri seviye kriptografi algoritmaları ile şifrelenir. İletişiminiz güvende olur. 

Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları

Günlük iletişiminizi gerçekleştirmek için WhatsApp mı kullanıyorsunuz? WhatsApp uygulaması Facebook tarafından satın alınmıştır. 2017’de ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalı sonrası Facebook’un kişisel verilere karşı sağladığı gizliliğe karşı şüpheler tavan yapmıştır. 

Signal

Signal uygulaması açık kaynak koduna sahiptir. Açık kaynak koduna sahip olması kodunun sektörün uzmanları tarafından güvenlik açısından devamlı olarak denetlenmesini sağlamaktadır. 

Signal uygulaması ile gönderdiğiniz her mesaj içeriği uçtan uca şifrelenir. Telefon numarası olmadan kayıt olabilirsiniz. Ücretsizdir. Android veya iOS telefonlarda kullanılabilir. 

iMessage

iMessage sadece Apple cihazlarda kullanılabiliyor. Kullanıcılar arası mesajlar uçtan uca şifreleniyor. Ayrıca gönderilen mesajların ne kadar süre ile alıcı tarafından görülebileceğini seçebiliyorsunuz. 

Threema

Threema da uçtan uca şifreleme sağlayan mesajlaşma uygulamalarından biri. Grup sohbetleriniz, sesli mesajlarınız, medya dosyalarınız ve hatta durum paylaşımlarınız bile uçtan uca şifreleniyor. Mesajlarınız sadece alıcı tarafından okunuyor ve herhangi bir başka üçüncü parti kesinlikle mesajlarınıza erişemiyor. 

Threema uygulamasında ‘’Gizli Sohbet’’ seçeneği ile sohbetlerinizi PIN kodu ile şifreleyebilirsiniz. Ücretli bir uygulamadır. 

Telegram

Telegram uygulaması da uçtan uca şifreleme sağlıyor. Bunun sağlanması için ‘’Gizli Sohbet’’ özelliğinin uygulamanın ayarları üzerinden aktifleştirilmesi gerekiyor. 

Telegram uygulamasında mesajları siz sildiğinizde karşı taraftan da mesajlar siliniyor. Telegram’daki gizli sohbetler cihaza özeldir ve Telegram bulutu üzerinden her cihazda aynı mesaj içeriklerine ulaşamazsınız. Ücretsiz bir uygulamadır. 

Wickr

Uygulama açık kaynak koduna sahip. Wickr uygulamasına kayıt olmak için telefon numarası veya e-posta adresine sahip olmanız gerekmiyor. Gizlilik ve güvenlik odaklı olan Wickr kullanıcı verilerini toplamıyor. Ücretsiz bir uygulamadır. 

Şifreli Tarayıcılar

Bilgisayarda en çok kullanılan program tarayıcılardır. Hangi tarayıcılar kişisel veri ve bilgiler açısından güvenlidir?

Google Chrome ve Safari hariç hangi tarayıcıları kullanabilirsiniz?

Brave 

Brave gizlilik üzerine oluşturulmuş bir tarayıcıdır. Brave’de reklam yoktur. Takip çerezleri otomatik olarak engellenir. Brave herhangi bir kişisel veri toplamaz veya üçüncü partilere satmaz. 

Brave’de varsayılan olarak HTTPS Everywhere eklentisi vardır. Bu eklenti sayesinde web sitelerin her zaman şifreli protokol kullanan versiyonuna yönlendirilirsiniz. 

Brave aynı zamanda birçok sayfayı Firefox, Safari ve Chrome’a göre daha hızlı yükler. 

Firefox

Chrome ve Safari sonrasında en çok kullanılan tarayıcılardan biri Firefox’tur. Açık kaynak koduna sahiptir. Sıklıkla güncelleme alır. 

Veri ihlalinde bildirim sağlar. Parolaları 256-bit şifreleme ile güvende tutar. Üçüncü parti kullanıcıların sizi takip etmesini engellemek için Geliştirilmiş Takip Koruması kullanır. 

Yorumlarınızı Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sohbet
Merhabalar, size yardımcı olabilirmiyiz?
Hemen Teklif Alın